sky
lift

Інженерні особливості та пожежна безпека при ліфті більше 60 поверхів

У світі існує безліч висотних будівель, які вражають уяву. Серед них: Вежа Шунь Хін (69-поверховий хмарочос в КНР, Шенчьжень), Бурдж-Мохаммед-бін-Рашид (88-поверхова висотка в ОАЕ, Абу-Дабі), Сентрал-Плаза (78-поверховий будинок в Гонконзі), Вежа банку Америки (54-поверхівка в США, Нью-Йорк) і діловий комплекс «Імперія» (65-поверховий хмарочос, РФ, Москва).

На прикладі останньої висотки поговоримо про інженерні особливості таких хмарочосів. Розміри і вид «Імперії» вражають: домина в 60 поверхів над землею і 5 підземних має висоту 239 метрів і оригінальний дизайн – облицювання склом із зеленим відтінком і арку на фасаді. Але найцікавіше всередині, приховано в технічних приміщеннях.

Пожежна безпека

У величезних хмарочосах найбільш важливим з технічної точки зору виступає забезпечення пожежної безпеки, тому в «Імперії» одна з диспетчерських постійно здійснює протипожежний контроль.

І в разі пожежі «розумний» будинок буде гасити себе самостійно за рахунок об’єднання спринклерної і дренчерної систем. Коли температура повітря сягає певного градуса, капсули з особливою рідиною, розташовані в спринклерів лопаються.

Рідина починає гасити пожежу, завдяки підкачування невеликого насоса-жокея, а якщо цього недостатньо, включаються головні насоси. Дренчери подають воду при пожежній команді, у них відкривається електромагнітний клапан і водяні завіси допомагають людям евакуюватися на виходах і виїздах з паркінгу.

Пожежні ліфти

Автоматика справа хороша, але для порятунку людей і боротьби із загорянням потрібні і пожежні. Хмарочоси «Москва-сіті» обслуговує окрема пожежна частина. Для підйому рятувальників в діловому комплексі «Імперія» передбачено 4 пожежних підйомника.

Ці ліфти не тільки транспортують пасажирів з першого до 60 поверху, але і підключаються до пожежної системі управління. Бійці пожежної частини на регулярних навчаннях закачують піну для пожежогасіння по спеціальних трубах на дах будівлі. У всіх висотках щоб подати рідина на висоту 239 метрів використовується каскадний спосіб подачі.

Пожежобезпечні зони

Цікаво, що «Імперія» представляє собою 7 будівель-модулів, розділених вогнестійкість перекриттями, які здатні протистояти вогню до 4 годин. Крім того, в кожному модулі передбачені пожежобезпечні зони.

Вони призначені для тих людей, які не встигли покинути будівлю або не можуть (інваліди, люди похилого віку, хворі). У цих зонах вони до кінця пожежогасіння забезпечуються особистими засобами захисту, мають зв’язок і вогнегасники.

Евакуація

Щоб люди при виникненні перших ознак пожежі могли покинути висотку в безпечних умовах, в «Імперії» змонтована протидимна вентиляція. У будівлі 4 сходових маршу відокремлені спеціальними тамбур-шлюзами, що витримують до 400 ° С, які попереджають задимлення сходи.

При цьому жар і продукти горіння викидаються вентиляцією на фасад хмарочоса, хоча через звичайні системи все це піднімається вгору. «Імперія» оснащена пожежним сповіщенням типу 5, це означає, що евакуацією керує диспетчер. Якщо спуск вниз неможливий, він командує евакуюватися на покрівлю, звідки людей заберуть вертольоти.

Вітер і холод

Забезпечивши безпеку людей, інженерам поки не вдалося вирішити, здавалося б, більш прості проблеми. У холодний період року в шахти ліфтів засмоктується щільний вуличне повітря. Розігнавшись, він б’є по дверцятах ліфтів.

І через їх щілини потрапляє всередину висотки. Тому біля ліфтів взимку прохолодніше, ніж у всій будівлі. Другою проблемою є гул вітру в ліфтових шахтах і в вестибюлях. Фахівці впевнені, що з часом знайдуть рішення.

 

схожі статті